Kiedy użyć gruntu przed malowaniem?

Gruntowanie to nic innego jak przygotowanie ścian Twojego wnętrza do malowania. Do tego zabiegu warto przygotować się zawczasu, jeszcze zanim pojedziesz do sklepu po farbę w wymarzonym morskim kolorze. W czym pomoże Ci gruntowanie? Przede wszystkim po pokryciu powierzchni odpowiednim preparatem możesz mieć pewność, że wybrana farba będzie odpowiednio spojona – nie powinna spływać, tworzyć smug ani się odbarwiać. Tym samym przedłużysz też jej trwałość, a kolor położony na odpowiednio przygotowanej ścianie będzie także bardziej przypominał wyjściowy, pożądany przez Ciebie odcień.

Kiedy powinno się gruntować ściany?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego domu lub mieszkania, powinieneś liczyć się z tym, że gruntowanie przed malowaniem może okazać się koniecznością. To samo dotyczy także ścian, których kolor był w przeszłości wielokrotnie zmieniany. W takim przypadku warto ocenić stan starej powłoki malarskiej. Jeśli ten będzie niezadowalający, lepiej zastanowić się nad gruntowaniem. Proces, jakim jest gruntowanie, ma bowiem za zadanie bardziej wzmocnić powierzchnię ścian, a tym samym ułatwić przebieg malowania. Dzięki niemu nie będziesz też musiał się martwić, czy po wyschnięciu wybrana przez Ciebie farba na pewno będzie miała taki kolor, jaki sobie życzysz. Jeżeli natomiast nie pojawią się żadne wątpliwości, gruntowanie można pominąć

Jak przygotować ściany do gruntowania?

Wbrew pozorom przygotowanie wnętrz do malowania nie musi być trudne. Wystarczy bowiem mieć na uwadze czy – i ile razy – zmieniany był kolor ścian w danym lokalu. We wspomnianym powyżej przypadku wielokrotnie przemalowywanego mieszkania wystarczy sprawdzić stan starych powierzchni. Można zrobić to w prosty sposób, dotykając ściany gołą dłonią. Jeżeli zostaje na niej pył czy osad w obecnym na ścianie kolorze, najlepiej będzie oczyścić nawierzchnię przed malowaniem. Do ściągnięcia starych powłok malarskich często wystarczy szorowanie wodą z mydłem. Gdy to nie przynosi oczekiwanego rezultatu, rozejrzyj się za dedykowanym preparatem lub farbą gruntująca. Nie zapomnij sprawdzić całej powierzchni ścian, zdarzają się bowiem fragmenty w zupełnie różnym stanie.