Malowanie ma to do siebie, że może go spróbować niemal każdy z nas. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznych narzędzi, kosztujących olbrzymie pieniądze, a jedynie farby, dobrego wałka, pędzla oraz taśmy malarskiej. To sprawia, że w trakcie remontu najchętniej decydujemy się zająć samodzielnie właśnie malowaniem. Efekty są – delikatnie mówiąc – różne, natomiast wierzymy, że przy odrobinie wsparcia mogą być znacznie lepsze. Poniżej przygotowaliśmy listę trzech faktów i trzech mitów na temat malowania, której lektura sprawi, że inaczej spojrzysz na to zajęcie.

Fakty na temat malowania, o których musisz pamiętać

  1. Im lepsza (droższa) farba, tym bardziej wydajna – tak, to prawda. Farby wyższej jakości są po prostu znacznie wydajniejsze, mają lepszy stopień krycia. Wiąże się to oczywiście z wyższą ceną, jednak po przeliczeniu może się okazać, że pomimo wygórowanej ceny warto sięgnąć po wydajniejszą farbę.

 

  1. Im lepsza taśma zabezpieczająca, tym bardziej komfortowe malowanie – według nas to zrozumiałe, choć wciąż wiele osób nie dostrzega znaczenia dobrej taśmy malarskiej. Tymczasem jest ona niezbędna dla dobrego malowania. Nie podcieka, nie odkleja się, nie zostawia śladów. Taśmy takie jak proponowane przez markę Blue Dolphin to gwarancja wygodnej i szybkiej pracy.

 

  1. Malowanie pędzlem różni się od malowania wałkiem – tym pierwszym możemy malować małe powierzchnie, natomiast drugi pozwoli nam dużo zwiększyć wydajność. Wszystko zależy od tego, jakie mamy cele.

Mity na temat malowania, o których lepiej zapomnieć

  1. Kolorowe farby są znacznie trwalsze – niestety, ale tak nie jest. Wszystkie farby płowieją. To naturalny proces, od którego nie ma wyjątków. Niektóre farby płowieją szybciej, inne wolniej i to wszystko. Warto kupować lepsze farby, aby móc się dłużej cieszyć pięknym kolorem.

 

  1. Istnieją farby, które w ogóle nie muszą wysychać – nie ma takich wynalazków. Każda farba musi wyschnąć, zanim położymy na nią kolejną warstwę. Owszem, jedne schną dłużej, inne krócej, ale zawsze musimy dać im czas, aby “złapały oddech”.

 

  1. Różni producenci stosują taką samą paletę kolorów – to oczywiście nieprawda. Każdy producent ma własną paletę barw, dlatego zaleca się korzystanie z farb jednej marki. W innym wypadku efekt może być niezadowalający.

Mamy nadzieję, że uzbrojeni w powyższą wiedzę świetnie się spiszecie podczas kolejnego malowania. Trzymamy kciuki!